کد خبر: ۶۱۵۴۰ | گروه حرف های خودمانی
تاریخ انتشار: ۱۳۹۶/۰۶/۲۰
یکی از علمای بزرگ اهل سنت استان:

اختلاف نظر ها یک امر طبیعی و باعث پیشرفت در بین امت اسلامی است

یکی از علمای بزرگ اهل سنت استان در بخش سنی نشین جرگلان گفت: ما باید اختلاف نظر ها رادر قالب حدیث پیامبر مکرم اسلام (ص) که می فرمایند "اختلاف امت من رحمت است" ببینیم آن چیزی که مضموم است خلاف است.
اختلاف نظر ها یک امر طبیعی و باعث پیشرفت در بین امت اسلامی است

به گزارش راه ساجده ، خال محمد آخوند سرفراز، یکی از علمای بزرگ اهل سنت استان در بخش سنی نشین جرگلان اظهار کرد: لزوم وحدت خصوصا بین جوامع اسلامی و گرایش های مختلف، ایده و عقیده ها در بین مسلمین که بر اثر اختلاف نظر مجتهدین از علمای جهان اسلام به وجود آمده اند،  باید گفت که وحدت، همبستگی، همدلی یکی از ضروریات است.


وی ادامه داد: در نبود وحدت در بین جامعه مسلمین عزت و شوکت مسلمین از دست خواهد رفت، همچنانی که دستور خداوند است که "به ریسمان محکم الهی چنگ بزنید و پراکنده نشوید" در صورتی که اگر مسلمین به ریسمان محکم الهی چنگ نزنند قطعا شوکت و عزت آن ها از بین خواهد رفت .


 آخوند سرافراز خاطر نشان کرد: ما باید اختلاف نظر ها رادر قالب حدیث پیامبر مکرم اسلام (ص) که می فرمایند "اختلاف امت من رحمت است" ببینیم آن چیزی که مضموم است خلاف است، یعنی بعد از اینکه ما به واقعیت می رسیم خلاف از واقعیت می کنیم در واقع از واقعیت تخلف می کنیم این مسله بسیار بد و مضموم است ولی ذات اختلاف نظر موجبات ترقی یک جامعه، یک فرهنگ و موجبات ترقی علمی می شود زیرا اگر اختلاف نظر فقها نبود این همه یسر و آسانی در دین هم پیدا نمی شد.


وی بیان داشت: در اینکه اختلاف نظر مایه فخر  و مایه ترقی است شکی در آن نیست لذا  در عین حالی که اختلاف نظر باید در بین ما باشد ولی خلاف نباید و اگر اختلاف نظری هم داریم باید همبستگی، محبت و مودت و الفت را دربین خودمان حفظ کنیم و دستور خدا را در قران اطاعت کنیم این لزوم وحدت است .

 

آخوند سرفراز همچنین درباره اینکه وحدت بر چه پایه و مبنایی باید باشد نیز گفت: این یک چیز خیلی مشخص و آشکار است وحدت باید بر مبنای اصول اعتقادی و فقهی باشد  که هیچگاه در بین مسلمین در مسایل اصولی و مسایل پایه ای هیچگونه اختلافی وجود نداشته است .


وی افزود: تمام مسلمانان قران را قبول دارند پیامبر را قبول دارند و تمام مسلمانان یکتا پرست هستند، وحدت را می شود بر مبنای همین پایه ها اصولی بنا کرد حول محور قران و پیامبر خدا (ص) باشیم و وحدت را بنا کنیم ما در حال حاضر در مسایل جزئی اختلاف نظر داریم ولی در مسایل کلان اسلامی و اصول اسلامی و اعتقادات و باور های که شرط مسلمانی یک مسلمان است اختلاف نظر نداریم به همین دلیل می توانیم وحدت را مبنای یکتا دانستن خداوند و قبول داشتن پیامبر و قران کریم پایه گذاری کنیم .


وی با اشاره به رابطه بین بزرگان دو طیف  اهل سنت و تشیع ادامه داد: اگر تاریخ را نگاه کنیم اختلاف کلانی در بین اهل سنت و تشیع نبوده است ،بسیاری  از بزرگان اهل سنت در مداس و حوزه های علمیه اهل تشیع  جلسات  و مباحثه گذاشتند و بسیاری از بزرگان اهل تشیع نیز در مدارس و مکاتب اهل سنت در جلسات و مباحثه و حتی در جلسه تعلیم و تعلم حضور داشتند و این ارتباط برقرار بوده است.


آخوند سرفراز اضافه کرد: درحال حاضر  هم در سطح جهان نظاره گر هستیم که بزرگان از اهل سنت و تشیع باهم هیچگونه مشکل خاصی ندارند، کسانی که بدنبال اختلاف اندازی هستند، قطعا شخصیت های بزرگی نیستند بلکه انسان هایی تنگ نظر و حتی از نظر موقعیت اجتماعی هم وضعیت خوبی ندارند.


وی تاکید کرد: دربین بزرگان بسیار محبت و مودت بوده و دربین بزرگان هم کسانی که درد جامعه اسلامی را درک می کنند  به دنبال اتحاد مسلمین  هستند هیچگونه اختلاف نظر مهم و شکاف مهم احساس نمی شود و کسانی که کلام  و سخن آن ها دارای مخاطب است باید این فرهنگ را ترویج کنند که  بزرگان دو طیف نسبت به هم در مسایل کلی احترام قایل شوند و حد و حدود و خط قرمزهای همدیگر رعایت کنند اگر این اتفاق نیفتد در طبقات پایین تر هم اثر اختلاف را بیشتر حس خواهیم کرد.


آخوند سرافراز گفت: اگر وجود اختلاف نظر را به عنوان اختلاف تلقی بکنیم  اختلاف نظر های بسیاری در مسایل فقهی بین امامان اهل سنت از جمله امام ابوحنیفه و امام شافعی وجود دارد پس نمی توان گفت که وجود اختلاف نظر ها باعث و بانی پیدایش اختلاف بین مسلمین باد.

ارسالی از صاحب جمال رحیمی، خبرنگار راه ساجده در راز و جرگلان
انتهای پیام/



برچسب ها:


نظر شما



نام:
ایمیل:  
وب سایت:
نظر*:  
© تمامی حقوق متعلق به پایگاه خبری راه ساجده می باشد. استفاده از اخبار با ذکر منبع بلا مانع است.