کد خبر: ۶۲۶۷۵ | گروه حرف های خودمانی
تاریخ انتشار: ۱۳۹۶/۰۷/۱۳
به بهانه هفته سالمند؛

بزرگترین مشکل سالمندان تنهایی است/ داشتن سالمندی با نشاط بستگی به خود فرد دارد

مسئول مرکز روزانه مادران آذر مهر در بجنورد گفت: اگر مشکل تنهایی سالمندان رفع شود، قطعا بیماری ها کمتر می شود، در واقع بیماری های روحی باعث بیماری جسمی می شود.
بزرگترین مشکل سالمندان تنهایی است/ داشتن سالمندی با نشاط بستگی به خود فرد دارد

به گزارش راه ساجده، اعظم علیدادیان، مسئول مرکز روزانه مادران آذر مهر در بجنورد به مناسبت هفته سالمند در گفتگو با خبرنگار ما اظهار کرد: سالمندی مثل تمام دوران زندگی، مثل دوران کودکی، نوجوانی  جوانی و میانسانی دوره ای می رسد که در ایران افراد بالای 60 سال به عنوان سالمند در نظر گرفته می شود.

وی دوره ی سالمندی را دوره پختگی و کمال هر دوره ای دانست.

علیدادیان خاطر نشان کرد: مرکز که زیر نظر بهزیستی استان است، از بهمن 88 فعالیتش را با ظرفیت 50 نفر آغاز کرد، که همان روزهای آغاز به کار ظرفیت تکمیل شد.

وی خدمات با اشاره به دو بخش خدماتی که در این مرکز انجام می شود، ادامه داد: خدمات آموزشی قلاب دوزی، بافتنی، نمد دوزی، عروسک بافی و ورزش یوگا و بخش خدمات توانبخشی شامل کاردرمانی، فیزیوتراپی، چکاپ پرستار، ویزیت پزشک، استخر، صبحانه و میان وعده و نهار خواند.

علیدادیان بزرگترین مشکل و دغدغه ی سالمندان را تنهایی دانست و گفت: اگر مشکل تنهایی سالمندان رفع شود، قطعا بیماری ها کمتر می شود، در واقع مریضی های روحی باعث بیماری جسمی می شود.

وی یادآور شد: برای دوری از آلزایمر در این افراد در مرکز بازی درمانی و موسیقی درمانی داریم، هم چنین با آموزش هایی که داده می شود وقتشان به صورت کامل پر می شود و خیلی ها تقاضا دارند که به صورت شبانه روزی در این مکان باشند.

علیدادیان عنوان داشت: اعضای این مجموعه اکثرا کسانی هستند که تنها زندگی می کنند و تعدادی هم از بین کسانی هستند که همسر دارند و صبح ها برای پر شدن وقتشان به مرکز می آیند، که این اعضا از بین تمامی اقشار هستند.

وی بیان کرد: باید سعی شود که همه سالمندی خوبی داشته باشند یعنی دوره ای باشد که مثل دوره ی جوانی همه آرزو داشته باشند تا به این دوره برسند، نه اینکه فکر کنیم سالمندی مصادف با بیماری و درد و رنج و تنهایی است و حس ترس داشته باشیم.

علیدادیان خاطر نشان کرد: سالمندی با نشاط بستگی به خود فرد دارد که چه دیدی راجب به وضعیتی که دارد می تواند داشته باشد، اگر نسبت به خودش حسش خوب باشد ورزش انجام دهد، تغذیه ی مناسبی داشته باشد، قطعا سالمندی خوبی خواهد داشت، در غیر این صورت نمی تواند روزهای خوشی را در ایام سالمندی داشته باشد.

وی در انتها گفت: قطعا تمامی فرزندان هوای پدر و مادرهایشان را دارند، ولی انشااله که بیشتر رسیدگی کنند بیشتر به پدر و مادرها سر بزنند چرا که تنها امید آن ها فرزندانشان هستند.

 

انتهای خبر/ رحمانیبرچسب ها:


نظر شمانام:
ایمیل:  
وب سایت:
نظر*:  
© تمامی حقوق متعلق به پایگاه خبری راه ساجده می باشد. استفاده از اخبار با ذکر منبع بلا مانع است.