کد خبر: ۶۲۶۹۳ | گروه گزارش
تاریخ انتشار: ۱۳۹۶/۰۷/۱۶
گفتگو با کودک مخترع بجنوردی به مناسبت روز کودک؛

کودک بجنوردی که اختراعش را به مرحله ثبت رساند/ فاطمه؛ کارآفرین کوچک استان

فاطمه کودک 10 ساله بجنوردی که در این سن موفق به اختراع یک دستگاه کوچک و پر کاربرد شده است و تا مرحله ی ثبت اختراع پیش رفته است.

به گزارش راه ساجده، کودکان، برکت زندگی و سرمایه های آینده جامعه به شمار می آیند. آنان برای رشد و بالندگی خود، نیازها و در مفهوم دقیق تر حقوقی دارند که باید به درستی به آن پرداخت. با توجه به نقش بی بدیل خانواده در بالندگی شخصیت کودک، پیش از همه، خانواده و سپس جامعه باید این حقوق را به خوبی بشناسند و خود را مکلف به پاس داشت آن بدانند. روز جهاني کودک بهانه اي براي ورود به جهان کودکان است؛ براي ورود به اين جهان بايد آگاهي هاي خود را فراموش کنيم و با ناآگاهي هاي کودکانمان همراه شويم.

 به بهانه این روز با یکی از کودکان خراسان شمالی شهر بجنورد که موفق به کسب افتخاراتی برای این تبار شده است به گفتگو پرداختیم که در ادامه تقدیم تان می شود:

فاطمه خدره متولد فروردین سال 87 در شهرستان بجنورد است، که هم اکنون در کلاس چهارم ابتدایی در مدرسه طراوت بجنورد مشغول به تحصیل است.

 

 

مادرش می گوید: فاطمه از ماه هاي اول تولدش با كتاب دوست شد و آموزش او از همان روزها و طبق مطالعه شروع شد، پدر عملا به سوالاتش پاسخ مي داد و تجربه آشنايي با طبيعت و اطرافيانش را كسب كرد اومثل تمامي كودكان براي يادگيري مستعد بود و با كمك خداوند و ديگران موفق شديم محيط مناسبي براي رشد او آماده كنيم.

او آموزش هاي پيش دبستاني را در منزل آموخت و قبل از ورود به مدرسه حضور در گروه هاي ورزشي و علمي را تجربه كرد و با برنامه ريزي مطالعه هرروز براي او فراهم بود.

كلاس اول را با معلمي بسيار آگاه به اتمام رساند كه زيربناي شروع تحصيلاتش بود و با ورود به موسسه شعف و گفتگو و ديدن افراد متخصص و متعهد انگيزه هاي بالايي به دست آورد.

 

 

مطالعه به بخش مهمی از زندگی شخصی فاطمه تبدیل شده است...

 

فاطمه با حضور در كلاس هاي آموزشي مهندس فيروزه و مهندس سيدي ياد گرفت که انسان مي آموزد براي خدمت و تغيير دادن پس به فكر ايده دادن براي بهتر كردن اطرافش افتاد.

فاطمه می گوید: روياهايي داشتم كه مي خواستم عملي كنم وقتي به موسسه شعف رفتم و مهندس فيروزه را ديدم توانستم وسايلي را كه نياز بوده بسازد به فكر ساختن افتادم و در كلاس رباتيك توانستم چيزهايي كه ياد گرفتم با كمك مربي و پدرم عملي كنم.

مهندس سيدي به ما ياد داد براي رفع مشكلات اطراف  خود فكر كنيد و آنهارا حل كنيد و من با چراغ مطالعه سيار مشكل مطالعه در همه جا و وقت خواب را حل كردم.

 

 

مادرش ادامه می دهد: فاطمه وقتي با مشكلي مواجه مي شود اول دنبال راه حل مي گردد واگر پیدا نکرد، ايده ی ساختن را در ذهنش تداعي مي كند البته از كودكي هر وقت مي خواست اسباب بازي تهيه كند پدر جمله خودت بساز را برايش به كاربرده بود.

عضو ثابت موسسه شعف شد، با بچه هاي مخترع دوست شد، با محيط هاي عملي كشورتوسط پسر خاله ها و دخترخاله اش كاملا آشنا شد و در مسافرت ها، بازديد ها را به طور كامل انجام مي داد، از خراب كردن وسايل هيچ نگران نيستيم و پدر فاطمه در حضورش آنچه منزل نياز دارد مي سازد و او را همراهي مي كند و از نظر اقتصادي فاطمه كاملا حمايت مي شود.

در حال حاضر محاسبه با چرتكه را تا ترم 7گذراند  و كار افرين كوچك استان است و دوره هاي كارافريني را مي رود.

 

پارک علم و فناوری خراسان رضوی

 

فاطمه در رابطه با ایده ای که موفق به ثمر شد گفت: چراغ مطالعه اي كه بتواند كمك كند همه جا كتاب بخوانيم و اگر خواب رفتيم خودش خاموش شود، يك وسيله كوچك كه با باتري كار مي كند و برروي كتاب نصب مي شود و با باز شدن كتاب چراغ روشن مي شود به محض بسته شدن كتاب خاموش مي شود و قابل دسترسي و حملش آسان است، هم اکنون کارهای ثبت اختراعم انجام شده است و در مرحله ای قرار دارد که باید به تنهایی در مقابل داوران از اختراعم دفاع کنم.

 

دفاع از طرحش در حضور رئیس پارک علم و فناوری کشور

 

در هيچ المپيادي و جشنواره اي شركت نكردم فقط مسابقات ورزشي و هرساله در مسابقات رياضيات كانگوره لوح افتخار كسب مي كنم.

 

 

علاقه اش به تاریخ؛

فاطمه تاريخ و موزه هارا دوست دارد و اغلب موزه ها رو بازديد كرده و راستي امسال هم به باغ بزرگ كتاب تهران رفت .

 رابطه خوبی با طبيعت عاشق حيوانات و طبيعت است.

او از برنامه هایش برای آینده زندگی اش می گوید:  آینده اي خوب در پیش دارم، چون من يك كار آفرين هستم و مي خواهم دامپزشك شوم و در طبيعت به جانوران كمك كنم تا محيط زيستمان بهتر شود.

 

پارک علم و فناوری خراسان رضوی

 

مادرش ادامه داد: به دليل اينكه فاطمه دختر فوق العاده با انرژي است ما هم هرروز خود را آماده آموختن چيزهاي جديد و نشان دادن زندگي هاي متفاوت به او هستيم و در اين راه اشتباهات خود را مي پذيریم و سعي در برطرف كردن آنها مي شويم تا فاطمه درك كند دنيايي پر از شگفتي را در روي اوست و هميشه انسانهايي هستند كه به بودن ما نياز دارند.

 

به امید روزی که فاطمه بتواند پرچم کشور عزیزمان را سرافراز کند...

انتهای خبر/ رحمانیبرچسب ها:


نظر شمانام:
ایمیل:  
وب سایت:
نظر*:  
© تمامی حقوق متعلق به پایگاه خبری راه ساجده می باشد. استفاده از اخبار با ذکر منبع بلا مانع است.