کد خبر: ۶۲۶۹۸ | گروه سلامت
تاریخ انتشار: ۱۳۹۶/۰۷/۱۷
سرپرست مرکز بهداشت بجنورد گفت:

افزایش امید به زندگی از 54 سال به 74 سال رسیده است/ 20 درصد زوجین نابارور هستند

سرپرست مرکز بهداشت بجنورد گفت: امید به زندگی از سن 54 سال در حال حاضر در بین زنان 74 سال و مردان 72.8 رسیده است، که نشان دهنده ی کیفیت خدمات دربحث نظام سلامت است.
افزایش امید به زندگی از 54 سال به 74 سال رسیده است/ 20 درصد زوجین نابارور هستند

به گزارش راه ساجده، مریم پورآدینه، سرپرست مرکز بهداشت بجنورد در نشست خبری اظهار کرد: بحث افزایش جمعیت موضوعی است که عوامل فرهنگی می تواند تاثیر زیادی در آن داشته باشد، بعد از سرشماری سال 90 و روند افزایش جمعیت برنامه ها در جهت افزایش جمعیت قرار گرفت.

وی با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری در سفر به خراسان شمالی در راستای افزایش جمعیت افزود: باید سیاست بهداشت در راستای سلامت باروری و افزایش جمعیت باشد.

پورآدینه بیان داشت: این سیاست های مصوب دستور کار قرار گرفته است و باتوجه به اینکه کشور ایران جمعیت جوان بالایی دارد بحث ارتقا پویایی و بالندگی یکی از بخش های سیاست جمعیت است، که باید برای آن برنامه ریزی شود.

وی خاطر نشان کرد: یکی از مواردی که کاهش باروری را در پیش دارد، افزایش سن ازدواج است، که طبق آخرین سرشماری افزایش سن ازدواج در خانم ها و آقایان مشاهده شده است، باتوجه به اینکه بهترین دوره باروری در خانم ها بین 20 تا 35 سال است، اگر سن ازدواج بالا رود کاهش باروری صورت می گیرد.

پورآدینه یادآور شد: هم چنین با بالا رفتن سن ازدواج بروز ناهنجاری ها و بیماری های واگیر در خانم ها و آقایان می شود و بارداری های پر خطر را رقم می زند.

سرپرست مرکز بهداشت بجنورد گفت: یکی دیگر از عوارض افزایش سن ازدواج و تعداد بارداری کم، شاهد پدیده ی تک فرزندی می باشیم، که فاصله ی بین اولین فرزند و سن ازدواج افزایش پیدا کرده قبلا اولین فرزند 3 سال بعد از ازدواج بوده الان به 5 سال یا بیشتر می رسد.

وی اضافه کرد: افزایش بارداری های خواسته  و برنامه ریزی شده توسط خانواده ها باعث کاهش مخاطرات و مرگ مادران و نوزادان می شود، هم چنین سقط های غیر ایمن را کاهش می دهد.

پورآدینه خاطرنشان کرد: بر اساس آمارکشوری 20 درصد زوجین نابارور در کشور وجود دارند هر چه زودتر اقدامات لازم را داشته باشند، میزان باروری افزایش پیدا کند.

وی فاصله ی مناسب بین فرزند اول و دوم را 3 تا 4 سال دانست.

پورآدینه خاطر نشان کرد: امید به زندگی از سن 54 سال در حال حاضر در بین زنان 74 سال و مردان 72.8 رسیده است، که نشان دهنده ی کیفیت خدمات دربحث نظام سلامت است.

وی بیان کرد: سال گذشته 4 مادر در استان و در سال جدید متاسفانه 3 مادر در زمان زایمان جان خود را از دست داده اند، که این فوتی ها بر اساس عدم مراجعه به مراکز خدماتی بهداشتی و بیماری بوده است.

 

انتهای خبر/ ربرچسب ها:


نظر شمانام:
ایمیل:  
وب سایت:
نظر*:  
© تمامی حقوق متعلق به پایگاه خبری راه ساجده می باشد. استفاده از اخبار با ذکر منبع بلا مانع است.