کد خبر: ۶۲۷۱۸ | گروه بانوان خراسان شمالی
تاریخ انتشار: ۱۳۹۶/۰۷/۱۹
یک کارشناس کودک؛

غرق شدگی بیشترین علت مرگ کودکان یک تا 4 سال

آسیب های ناشی از حوادث از علل اصلی معلولیت، ناهنجاری دائمی و مرگ در کودکان است. در بین این حوادث، بیشترین علت مرگ کودکان 1تا 4 سال غرق شدگی ؛ و بعد از آن تصادفات جاده ای و سوختگی است.
غرق شدگی بیشترین علت مرگ کودکان یک تا 4 سال

یشگیری از حوادث در کودکان:

همه ما می خواهیم فرزندانی سالم داشته باشیم و به آنها کمک کنیم تا با حداکثر توانایی خود زندگی کنند. آسیب های ناشی از حوادث از علل اصلی معلولیت، ناهنجاری دائمی و مرگ در کودکان است. در بین این حوادث، بیشترین علت مرگ کودکان 1تا 4 سال غرق شدگی ؛ و بعد از آن تصادفات جاده ای و سوختگی است.

 

پیشگیری ازغرق شدگی و خفگی:

- غرق شدگی در کودکان زیر یکسال بیشتر می تواند در وان حمام ؛ کاسه توالت فرنگی، سطل ها و ... باشد.

-کودک را در حمام حتی برای چند ثانیه تنها نگذارید.کودکان می توانند در عمق کمتر از 3 سانتیمتر غرق شوند. یک کودک خردسال می تواند در شالیزار یا حتی اب کم عمق تشت حمام هم غرق شود.

-استخرهای متحرک(بادی) هرگز توصیه نمی شوند ولی در صورت استفاده باید به سرعت استفاده شده و خیلی سریع خالی شودو در محلی دور از دسترس کودک قرار گیرد

-کودک را کنار حوض پارکها، یا استخر بچه ها تنها نگذارید.

-هنگام قایق سواری هرکس باید جلیقه نجات بپوش تا در صورت خطر حتی اگر شخص هوشیار نباشد، سرفرد بالای اب قرار گیرد.

 - حیاتی ترین زمان برای نجات فرد غرق شده چند دقیقه اول پیش از رسیدن نیروهای امداد است. پس همگان باید با اصول نجات غریق و احیای قلبی – ریوی اشنا باشند.

- اگر کودکی از شیرمادر محروم است و با بطری تغذیه می شود توجه کنید تا هرگز در حال شیرخوردن به حال خود رها نشود زیرا در معرض خفگی قرار می گیرد.

- کودک را به پشت یا به پهلو بخوابانید ( روی شکم نخوابانید).

کیسه های پلاستیکی یا بادکنک را در دسترس کودک قرار ندهید.

 

سقوط:

- درحال پایین امدن از پله در صورتی که کودک در بغل شماست، با گرفتن دست از نرده های کنار پله ، ازخطرات احتمالی پیشگیری کنید.

پایین ، بالا وکناره های پله ها از نرده استفاده کنید.

فرش و قالیچه های لغزنده جمع شوند و یا بی حرکت باشند.

روروک در هیچ سنی برای کودک توصیه نمیشود چون احتمال اسیبهای ناشی از افتادن و سقوط در کودکان را بیشتر میکند.

اگر علایم زیر در کودکی که دچار سقوط شده مشاهده کردید فورا به پزشک مراجعه کنید:

کودک بیش از 2 بار استفراغ کند، کودک هوشیار نباشد و یا مشکل از خواب بیدار شود، کودک پس از سقوط دچار سردرد شود که بمدت چند ساعت ادامه داشته یا بدتر شود،دید کودک تیره یا کدر شود یا دچار دوبینی شود، مردمکهای چشم کودک از نظر اندازه یکسان نباشند، کودک خونریزی داشته یا مایع ابکی از یک گوش یا هردو و یا از بینی خارج شود،کودکان بزرگتر اگر رفتار، راه رفتن، و صحبت کردن غیرطبیعی داشته باشندو گیج بنظر برسند ، کودک تشنج کند،کودک پس از چند روز پیگیری ، به اسانی تعادلش را از دست بدهد و غیرطبیعی بنظر برسد یا نسبت به اسباب بازیهای مورد علاقه اش یا فعالیتهای روزمره اش بی توجه شود.

 

یادداشتی از زیبا محمدی، کارشناس کودک مرکز بهداشت بجنورد

انتهای خبر/ربرچسب ها:


نظر شمانام:
ایمیل:  
وب سایت:
نظر*:  
© تمامی حقوق متعلق به پایگاه خبری راه ساجده می باشد. استفاده از اخبار با ذکر منبع بلا مانع است.