کد خبر: ۶۷۵۴۶ | گروه یادداشت
تاریخ انتشار: ۱۳۹۶/۱۱/۱۷

جایگاه مهارت خودیاری در آموزش به کودکان اتیسمی

اتیسم چیست و مهارت خودیاری در آموزش به کودکان دارای اتیسم در چه جایگاهی قراردارد؟
جایگاه مهارت خودیاری در آموزش به کودکان اتیسمی

به گزارش راه ساجده، اختلال طیف اتیسم دارای سه سطح رشدی (خفیف.متوسط و شدید) می باشد که فرد دارای اتیسم متناسب با شدت اتیسم در انجام امور شخصی و مهارت های خودیاری دچار مشکل و کم توانی می شود.


علایم این اختلال شامل:تماس چشمی محدود یا عدم وجود تماس چشمی، وجود رفتارهای تکراری و کلیشه (تکرار یک عمل.تماشاکردن تنها یک ویدیو.خوردن تنها یک نوع غذاویاعادات غذایی محدود. ردیف کردن اشیایا اسباب بازی ها. سر پنجه راه رفتن در برخی کودکان اتیسم) اشکال در برقراری تعامل وارتباط اجتماعی و از 18تا 24ماهگی قابل تشخیص است.


اختلال اتیسم اختلال عصبی رشدی است که همزمان با بروز آن ، فرد را در مسایل شناختی. ارتباطی. گفتاری و.. نیز دچار نقص در عملکرد می کند.  از آنجایی که اتیسم در سال های اولیه زندگی به وقوع می پیوندد و هنوز بسیاری از راههای اجتماعی برای یادیگیری درباره دنیای اطراف بدای وی ناشناخته است باعث تمایز آنهادر یادگیری و تسلط بر مهارت مختلفی است که وودکان عادی به آسانی از آن مراحل گذر می کنند .از جمله این مشکلات عدم تسلط در مهارت های خودیاری است که بعنوان اولین مهارت ها درزندگی فردی شخص استقلال وی را دچار مشکل می کند


مهارت خودیاری شامل(دستشویی کردن.لباس پوشیدن. حمام کردن. غذا خوردن. مسواک زدن و..) است .
اولین و مهم ترین مهارت خودیاری توالت رفتن و کنترل دفع ادرارومدفوع می باشد. بعضی از خانواده های کودکان مبتلا به اتیسم ترجیح می دهند به جای استفاده از توالت، از پوشک استفاده کنند.بعضی دیگر از خاتواده ها به هنگام آموزش استفاده از توالت به فرزند عزیزشان اضطراب و ناامیدی زیادی راتجربه می کنند. و درحالیکه فرد دارای اتیسم آموزش موردنیاز را نگرفته باشدخانواده مجبور است وقت. انرژی ومخارج زیادی را هزینه کند.


که آموزش این مهار مستلزم صبر و شکیبایی همراه با برنامه ریزی و استفاده از سیستم تشویق در سنین دوسالگی به بعد می باشد و مسلما همکاری دوجانبه والدین و مربی آموزشی در ایجاد استقلال فردی در مهارت توالت رفتن از اهمیت بالایی برخوردار است.

 

مراحل اموزش استقلال فرد در کنترل ادرار و..وگرفتن از پوشک متناسب با سطح هوش و توانمندی کودک و تلاش خانواده متفاوت است که این مسله خود نیاز به ارایه برنامه مشخص وراهبردی می باشد.


بعنوان مثال برای شروع ابتدا لازم است زمان هایی که کودک عمل دفع را انجام می دهد توسط والدین شناسایی شود و برنامه رفتاردرمانی متناسب با فاصله زمانی مذکور طراحی شود.


نکته مورد توجه این است که ممکن است در برخی کودکان اتیسم سن عقلی منطبق با سن تقویمی نباشد که در اینگونه موارد که حداکثر بین سن تقویمی و عقلی فاصله وجود دارد می بایست آموزش استفاده از توالت با اندکی تاخیر آغاز گردد.


قابل ذکر است که سن طلایی آموزش مهارت ها و درمان اتیسم در رده سنی 2تا 5 سال می باشد و میزان تسلط و مهارت کودک و استقلال وی در سنین بزرگسالی به سرعت و زمان شروع آموزش ایشان بازمی گردد و همچنان بهترین راه مقابله با اتیسم تشخیص زود هنگام از طرق افزایش آگاهی عمومی نسبت به آن است .

 

یادداشتی از مینا راه چمنی، ارشد روانشناسی بالینی و درمانگر اختلالات طیف اتیسم، دبیر انجمن اتیسم خراسان شمالی

انتهای پیام/برچسب ها:


نظر شمانام:
ایمیل:  
وب سایت:
نظر*:  
© تمامی حقوق متعلق به پایگاه خبری راه ساجده می باشد. استفاده از اخبار با ذکر منبع بلا مانع است.