کد خبر: ۶۷۶۶۸ | گروه بانوان خراسان شمالی
تاریخ انتشار: ۱۳۹۶/۱۱/۲۴

فریاد بی‌صدای ترنس‌ها در خراسان شمالی/ مسئولین از مشکلات ما غافلند

درونشان میل به برخی علایق و احساسات دخترانه دارد اما ظاهرشان، ایجاب می کند مانند پسرها لباس بپوشند یا برعکس. این بخش کوچکی از مشکلاتی است که ترنس در دنیا با آن مواجه اند.

اکثر ما انسان ها تکلیفمان با خودمان، احساس و فرمان های مغزمان در خصوص اینکه چه کسی هستیم، چه علایقی داریم، چه میخواهیم و... روشن است؛ اما در میان میلیاردها انسان روی کره زمین، هزاران نفر هم زندگی می کنند که شاید تا کنون نتوانسته اند، حس درونی و بیرونی خود را یکی کنند.

ترنس یا تراجنسی، این واژه ها که اخیرا به گوش بسیاری از مردم رسیده است در پزشکی برای افرادی به کار می رود که معتقدند روحشان با بدنی که متولد شده مطابقت ندارد.

ترنس‌ها چیز زیادی نمی‌خواهند، یک زندگی عادی، درست مثل همه.

آنها از سرزنش خسته‌اند؛ چراکه قربانیان طبیعت هستند و حق انتخابی در این مساله نداشته اند.

ترنس ها مجرم نیستند؛ اما بسیاری از آنها تمایل به شناخته شدن ندارند؛ این مشکل از آنها نیست؛ شاید دیدگاه مردم است که باید تغییر کند و بدانند که انسانیت به جنسیت نیست.

گاها پچ پچ ها، خنده های زیر لب و اشاره های مخفیانه مردم، آنها را دچار اضطراب و تشویش کرده و سبب جدایی بیش از پیش آنها از جامعه می شود.

شاید اکنون وقت آن رسیده است که " چشم ها را باید شست، جور دیگر باید دید "

ترنسكشوال ها یا به اختصار "TS " ها، در طى مراحل آگاهى، تشخيص و درمان با مشكلات فراوانى روبرو هستند که مجموع اين مشكلات معمولا باعث انزوا و گوشه گيری ترنسكشوالها از جامعه مي شود.

ترنس ها در ایران توسط قانون و شرع پذیرفته شده اند و می توانند روند درمان خود را به صورت تمام و کمال در ایران انجام دهند و همچنین پس از تغییر جنسیت نیز مدارک شناسایی جدیدی برای این افراد صادر شده و می توانند از حقوق کامل شهروندی برخوردار شوند.

خوب، تا الان هرچه خواندید و فهمیدید یک تئوری بیش نبود و مانند بسیاری از مسائل روز جامعه، در عمل می لنگد!

آیا مشکلات تراجنسی ها با پذیرفتن قانون و شرع تمام می شود؟ مسلما پاسخ خیر است و قطعا هنوز شکاف های بسیاری در روند تشخیص تراجنسی و تغییر یا بهتر است بگوییم تطبیق جنسیت افراد تراجنسی وجود دارد.

با چند نفر از هم استانی های عزیزمان که از این اختلال رنج می برند مصاحبه کردیم؛ هرچند تمایل نداشتند که نام و تصویری از آنها منتشر  شود اما سفره دل خود را برای ما باز کردند.

در ادامه صحبت های چند تن از این عزیزان را می خوانید:

از دوران کودکی از پوشیدن لباس های دخترانه احساس شرم می کردم

+ گفت: من از دوران کودکی، خلق و خوهای پسرانه داشتم و از انجام بازی های دخترانه گریزان بودم.

- بیان داشت: هرچند کسانی که دچار مشکلاتی همانند من می باشند، تمایلی به صحبت درباره گذشته خود ندارند؛ چرا که گذشته بسیار سختی را گذرانده اند و در تکاپوی ساخت یک زندگی آرام و جدید برای خود می باشند؛ اما برای ایجاد یک زندگی آرام و عادی تلاش می کنم.

+ افزود: ما دوست نداریم خود را معرفی کنیم، در حالی که نمی دانم من کیستم و بسیاری از مردم، چیزی را مسخره می کنند که نمی دانند و اولین سوالی که من از خودم پرسیدم این بود که "چرا من؟!"

- تصریح کرد: دچار دوگانگی شخصیت شده بودم؛ از طرفی نام یک پسر را با خود یدک می کشیدم و از طرفی دیگر بازی های دخترانه آرامش خاصی به من می داد.

+ تشریح کرد: از همان دوران، از پوشیدن لباس های دخترانه احساس شرم می کردم و همیشه از بازی با عروسک فراری بودم و روزهای خود را با فوتبال بازی کردن با پسرهای محل می گذراندم.

- ادامه داد: اطرافیانم پس از شنیدن این موضوع، شوکه شدند؛ اما سرانجام با مداخله روانشناس بهزیستی و با توجه به شناختی که از خصوصیات رفتاری من داشتند، این موضوع را درک کرده و پدرم اولین کسی بود که مرا مورد حمایت خود قرار دادد.

- گفت: پس از مطلع شدن از مشکلی که با آن مواجه بودم، دوره های مبدل پوشی را آغاز کردم؛ به این معنی که باید مدتی در پوشش جنسیتی که قرار است به آن تبدیل شویم، در اجتماع حضور پیدا کنیم و سرانجام با مساعدت های مالی سازمان بهزیستی، عمل تطبیق جنسیت را انجا دادم.

ما دارای معلولیت نیستیم و می توانیم بهتر از هر شخص سالمی کار کنیم/ مسئولین از مشکلات ما غافلند

+ بیان داشت: مشکلات عدیدی گریبان گیر ترنس ها می باشد اما مطرح ترین آن برای من، مساله معافیت خدمت سربازی ام می باشد.

+ ادامه داد: ما دارای کارت معافیت پزشکی هستیم و همانطور که مستحضرید، کمتر جایی پیدا می شود که افراد با این وضعیت را استخدام کنند در حالی که ما دارای معلولیت نیستیم وحتی می توانیم بهتر از هر شخص سالمی کار کنیم.

- ضمن اشاره به عدم به روزرسانی سیستم های ثبت احوال، گفت: گاهی اوقات که برای انجام یک سری از کارهای اداری به سازمان های مختلف مراجعه می کنم، مشخصات شخصی گذشته ام در سیستم دیده می شد.

- بیان داشت: مسئولین از مشکلات ما غافلند؛ چرا که تاکنون هیچ حمایت و نگاه ویژه ای نسبت به ترنس ها نبوده است.

+ اظهار داشت: ما پس از پشت سرگذاشتن مشکلات فراوان در این باره و در نهایت عمل تطبیق جنسیت، تازه در اول مسیر قرار می گیریم؛ زیرا باید طوری رفتار کنیم که تابحال رفتار نکرده ایم.

- تصریح کرد: ما باید زندگی جدیدی را برای خود بسازیم و از راهی بگذریم که سالیان سال، از راه های دیگر عبور می کردیم؛ راهی سخت، بدون هیچ تجربه ای!

+ ادامه داد: خواستار نگاهی ویژه از مسئولین کشور هستیم و امیدوارم روزی برسد که یک ترنس، فکر انزوا و خروج از کشور را از سر خود بیرون کند.

شرایط نامساعد مادر، در دوران بارداری، می تواند سبب این اختلالات شود

راحله رنجبر، معاونت اجتماعی بهزیستی استان خراسان شمالی، در گفتگو با خبرنگار بجنا، در این باره گفت: ترنس ها معمولا افرادی هستند که دچار نوعی اختلال هویت جنسی بوده و این افراد، از لحاظ روانی، در جنسیت فعلی خود دچار تنش های فراوانی می باشند.

وی افزود: مشکلات ترنس ها معمولا برای خانواده و اطرافیان توجیه پذیر نبوده و آنها را دچار آزردگی خاطر می نماید.

وی بیان داشت: این افراد می توانند با مراجعه به سازمان بهزیستی و بیان مشکل خود، به مدت 6 ماه تا 1 سال تحت نظر روانشناس و متخصص قرار گرفته و در صورت تائید روانشناس، وارد مرحله درمان شوند.

رنجبر اظهار داشت: علل این اختلال، می تواند محیطی یا ژنتیک باشد.

وی تشریح کرد: بعضا شرایط نامساعد مادر، در دوران بارداری، می تواند سبب این اختلالات شود.

وی افزود: والدین باید فرزندان خود را از همان سنین کم در شرایطی قرار دهند که او، خلق و خو های جنس خود را کسب کرده و بتواند ویژگی های جنسیتی خود را دریابد.

معاونت اجتماعی بهزیستی استان ادامه داد: والدین باید بدانند که با فرزندشان، با هر جنسیتی که هست، مطابق با همان جنسیت برخورد کنند.

وی تصریح کرد: بایستی با دقت و مراقبت، رفتار کودکان را تحت نظر قرار داده و در صورت وجود هرگونه رفتار غیرطبیعی و مشکوک، از همان زمان کودکی به پیگیری مساله پرداخت که مشکل را در نطفه از بین برد.

ترنس ها در آیات و روایات با نام "خنثی" شناخته می شوند

حجت الاسلام و المسلمین امیرعلی اسدی، مشاور و محقق مذهبی،در گفتگو با خبرنگار بجنا، در این باره گفت: بحث اختلال هویت جنسی از ابتدای خلقت تاکنون بوده است؛ اما در چند دهه اخیر، بیشتر به گوش مردم رسیده است.

وی ادامه داد: بسیاری از افراد براین باوردند از آنجایی که در قرآن صحبتی از اختلال هویت جنسی نشده است، با جامعیت قرآن تضاد دارد؛ اما اینطور نیست!

وی تشریح کرد: به دفعات در قرآن دیده شده است که تمام مخلوقات در دو جنس نر و ماده خلق شده اند و در هیچ جا از جنس سوم صحبتی به عمل نیامده است؛ همچنین لازم است بدانیم که قرآن بعنوان یک راهنمای کلی برای بشریت، تنها قوانین و دستورات کلی را ارائه می دهد تا بر اساس آن، علمای وقت مسائل را استخراج نمایند.

اسدی ادامه داد: ترنس ها که در آیات و روایات با نام "خنثی" شناخته می شوند؛ از کوچکترین حق خود که داشتن هویت جنسی است، محروم می باشند و چه خوب است که با رفتارهای خود، دردی بر آنها نیفزاییم.

وی بیان داشت: ایران، اولین کشور مسلمانی است که عمل تطبیق جنسیت در آن آزاد اعلام شده و ترنس ها دارای حقوق شهروندی برابر با دیگران می باشند.

وی افزود: در سال 1363، زمانی که فریدون ملک آرا با کمک علم پزشکی اثبات کرد که دارای اختلال هویت جنسی است؛ امام خمینی(ره)، با صدور آن حکم تاریخی، اجازه این عمل را به او داد و ایران بعنوان اولین کشور مسلمانی که این مساله را درک کرده است، شناخته شد.

 

انتهای پیام / شهاب براتی بجنابرچسب ها:


نظر شمانام:
ایمیل:  
وب سایت:
نظر*:  
© تمامی حقوق متعلق به پایگاه خبری راه ساجده می باشد. استفاده از اخبار با ذکر منبع بلا مانع است.