کد خبر: ۶۸۴۰۲ | گروه یادداشت
تاریخ انتشار: ۱۳۹۶/۱۲/۰۷

چاقی عامل خطر مهمی براي آرتروز/ نقش فعالیت بدنی در سلامت مردان

چاقی عامل خطر مهمی براي آرتروز مفصل ران و زانو محسوب می شود و تحمل وزن اضافی مفاصل را فرسوده خواهد کرد.
چاقی عامل خطر مهمی براي آرتروز/ نقش فعالیت بدنی در سلامت مردان

به گزارش راه ساجده، عفت حکمت آرا، کارشناس میانسالان و سالمندان مرکز بهداشت بجنورد:  حفظ وارتقای تندرستی مردان به عنوان یکی از پایه های سلامت جامعه مقوله ای مهم است که همه ساله درهفته سلامت مردان(7-1اسفند) به آن توجه بیشتری می شود و با توجه به انتخاب شعار "ورزش؛کلید طلایی سلامت مردان" برنقش فعالیت بدنی دراین زمینه تاکید شده است.

فعالیت بدنی مناسب می تواند تاثیر مهمی در پیش گیری از بروز بیماری ها، عوارض آن ها و در نهایت مرگ و میر ناشی از آن ها داشته باشد، امروزه پیاده روی بهترین وکم خطر ترین  فعالیت برای کسب آمادگی جسمانی و روانی است که در دسترس همگان است و همه جا و همه وقت امکان اجرای آن وجود دارد.

 

اثرات مثبت فعالیت بدنی بر بدن:

1-تاثیر بر دستگاه اسکلتی عضلانی:

آرتروز، شایعترین بیماري مفصلی در انسان است. چاقی عامل خطر مهمی براي آرتروز مفصل ران و زانو محسوب می شود  .تحمل وزن اضافی مفاصل را فرسوده خواهد کرد. تحقیقات نشان داده است کاهش وزن به میزان 10 درصد وزن افراد، باعث کاهش 40 درصد ازدرد و نشانه هاي بیماري آرتروز زانو در افراد بوده، نقش قابل توجهی در افزایش کیفیت زندگی روزمره داشته است. کاهش وزن، فشاراضافی را از روي مفاصل ملتهب برداشته، موجب تخفیف علائم آرتروز شامل درد هنگام حرکت، خشکی صبحگاهی و احساس ضعف عضلانی و غیره میشود. فعالیت بدنی کافی و ورزش در کنار تغذیۀ سالم، بهترین روش براي کاهش وزن است.

 

2-تاثیر بر سیستم قلبی عروقی:

فعالیت بدنی مناسب از دو طریق مرکزي و محیطی اثرات مفید و مثبت خود را در بدن اعمال می کند .اثر مرکزي آن، موجب قوی ترشدن عضله قلب، گنجایش بیشتر و منظم تر شدن ضربان قلب می شود. از طرفی اثر محیطی فعالیت بدنی مناسب موجب تقویت عضلات شده و با گشاد کردن عروق و افزایش جریان خون، مانع از تنگی عروق در اثر رسوب مواد چربی در داخل رگها )آترواسکلروز( می شود.

 

3-تاثیر بر سلامت روان:

مطالعات زیادي نشان داده اند که علائم اضطرابی با فعالیت بدنی منظم کاهش مییابند. فعالیت ورزشی منظم با کاهش فعالیتهاي پیچیده مغزي همراه است. به همین علت، در پیاده روي سریع، یوگا، ورزشهاي رزمی و کوهنوردي افراد کاهش فشار روانی و بارعصبی را تجربه میکنند. ورزش و فعالیت بدنی در درازمدت موجب افزایش غلبه سیستم پاراسمپاتیک در بدن میشود که اثرات ضداضطرابی داشته باعث آرامش بیشتر خواهد شد. فعالیت بدنی منظم و ورزش موجب بهبود اختلالات خواب و تسهیل در روند به خواب رفتن و پیشگیري از ابتلاء به اضطراب و افسردگی میشود.

 

انتهای پیام/ ر

 

 برچسب ها:


نظر شمانام:
ایمیل:  
وب سایت:
نظر*:  
© تمامی حقوق متعلق به پایگاه خبری راه ساجده می باشد. استفاده از اخبار با ذکر منبع بلا مانع است.