کد خبر: ۶۹۲۶۲ | گروه گزارش
تاریخ انتشار: ۱۳۹۶/۱۲/۱۹
گزارش؛

گذری بر عملکرد مدیرکل اموربانوان وخانواده استانداری خراسان شمالی در سال 96

ملیحه یغمایی، در مدت به دست گیری این سمت تلاش های زیادی در راستای بهبود وضعیت بانوان در بخش های مختلف به کار گرفته است که در ادامه نگاهی کوتاه به عملکرد وی در سال 96 داریم که تقدیم تان می شود:

به گزارش راه ساجده، ملیحه یغمایی، کارشناس مددکاری و کارشناسی ارشد روانشناسی در تاریخ 5 آبان ماه سال 95 به عنوان مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری خراسان شمالی منصوب شد. وی در این مدت به دست گیری این سمت تلاش های زیادی در راستای بهبود وضعیت بانوان در بخش های مختلف به کار گرفته است که در ادامه نگاهی کوتاه به عملکرد وی در سال 96 داریم که تقدیم تان می شود:

 ملیحه یغمایی، مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری خراسان شمالی در گفتگو با خبرنگار ما اظهار کرد: هدف بر این اساس بوده است که دفتر امور بانوان در حیطه های مختلف علمی و اجرایی تاثیرگذار باشد.

وی بیان داشت: در ابتدا ارتباط خوبی با خانم های تاثیر گذار استان در سطوح مختلف برقرار کردیم و بانک اطلاعاتی تکمیل شده است.

یغمایی گفت: با اولویت بندی مسائل دفتر علاوه بر اینکه خانم ها را تحت شعاع قرار می دهد بحث کودکان را هم در برگرفت.

یغمایی با اشاره به اقدام موفق دیگری عنوان داشت: برای اولین بار در تاریخ استان مصوبات کارگروه بانوان و خانواده را به شورای برنامه ریزی استان بردیم و طرح هایی که از قبل مانده بود موفق به کسب مصوبه استانی شدیم.

وی خاطر نشان کرد: با توجه به اینکه دفتر بانوان و خانواده در وزارت کشور ردیف اعتباری خاصی ندارد، مهندس صالحی،استاندار خراسان شمالی به همین علت مصوبات کارگروه بانوان و خانواده را اولویت قراردادند.


پارک بانوان:

یغمایی با اشاره به پارک بانوان ادامه داد: جانمایی پارک بانوان در 8 شهرستان انجام شده است، به گونه ای که باتوجه به سال اقتصاد مقاومتی یکی از پارک های هر شهرستان به عنوان پارک بانوان انتخاب شده است و لازم نیست جای جدیدی را راه اندازی کنیم.

وی افزود: مکان های منتخب شده از لحاظ دسترسی، امنیت و محرم بودن مورد توجه قرار گرفته اند و در مرحله ی نخست برای شهرستان بجنورد 250 میلیون تومان  و سایر شهرستانها 200 میلیون تومان مجموعا مبلغی بالغ بر 1 میلیارد و 700 میلیون تومان اعتبار پرداخت شده است.

یغمایی گفت: هم چنین برای شهرستان بجنورد از دفتر معاونت زنان ریاست جمهوری موفق به جذب 100 میلیون تومان اعتبار شدیم  که پارک مهربانو را گسترش و توسعه دادیم و حصار کشی انجام شد.

وی اضافه کرد: در دهه فجر امسال بالغ بر 90 برنامه اجرایی شد که افتتاح دو پارک بانوان دیگر در دهه فجر و هفته زن از جمله بخش های مهم آن بود.

 

پارک مادر و کودک:

 یغمایی یادآور شد: پارک مادر و کودک در بجنورد، پارک بانوان در مانه و سملقان، و کلنگ زنی پارک بانوان در شیروان و اسفراین از جمله افتتاح در بخش پارک ها بود.

وی بیان داشت: با هماهنگی های صورت گرفته پارک های بانوان گرمه و جاجرم برای روز مادر افتتاح می شود.

یغمایی با اشاره به سایر طرح هایی که در شورای برنامه ریزی موفق به کسب مصوبه شدند ادامه داد: بحث آموزشی، توانمند سازی زنان ، خانواده با نشاط و پویا، ساختار قامتی زنان، از جمله این طرح ها هستند که موفق به جذب 700 میلیون تومان اعتبار از شورای برنامه ریزی شدیم.

وی افزود: 800 میلیون تومان برای بحث گفتگوی ملی خانواده درخواست اعتبار شده است.اشتغال زنان:

یغمایی در بحث اشتغال بانوان جذب اعتبار از صندوق کارآفرینی امید و بستن توافق نامه با بانک قرض الحسنه مهر ایران و جذب 900 میلیون تومان برای ایجاد مشاغل خانگی برای بانوان دانست.

وی یادآور شد: ایجاد اشتغال برای زنان بی سرپرست، سرپرست خانوار، بدسرپرست و دختران مجرد بالای چهل سال با سود 4 درصد از دیگر امورات مهم این دفتر بوده است.

 

تاب آوری زنان:

یغمایی عنوان داشت: بحث تاب آوری یکی از اقدامات بسیار موثری بوده است که در این بخش موفق به جذب 210 میلیون تومان اعتبار شدیم و با این بحث می توان به خانواده ها کمک کرد که در مدیریت بحران های زندگی مقاوم باشند.

وی ادامه داد: با کمک 20 تسهیل گر و اعزام به روستاها و مناطق حاشیه و آموزش به خانم ها در این مسئله ورود پیدا کردیم که در فاز اول 700 نفر آموزش دیدند.

یغمایی گفت: هدف گذاری 2000زن حاشیه نشین و محروم است.

وی ایجاد 3 اشتغال گروهی برای بانوان و توسط بانوان را از دیگر امورات انجام شده دانست.

یغمایی ادامه داد: در بحث سند توسعه زنان مصوب شورای برنامه ریزی داشتیم که از بخش اعتبارات کشوری 36 میلیون تومان و 68 میلیون تومان از شورای برنامه ریزی استان جذب کردیم.

 

انتصاب بانوان:

وی با اشاره به بحث انتصاب بانوان افزود: افزایش سه برابری تعداد مدیران خانم را داشتیم که هم اکنون 6 مدیر کل زن ، 10 معاون مدیرکل زن ، 18 مدیریت شهرستان ها،

یک بخشدار زن و دو دهیار اهل تسنن از جمله ی این انتصابات بودند.

یغمایی گفت: 90 دهیار زن و 58 بانو عضو شوراهای اسلامی شهر و روستا در استان مشغول به فعالیت هستند.

وی بیان کرد: در سه ماهه اخر سال 96 استان ما جز استانهای پیشرو در امر انتصاب بودیم.

 

کودکان:

یغمایی با اشاره به بحث کودکان خاطر نشان کرد: حضور دبیر مرجع کودک در استان برای نخستین بار، ایجاد چارت متناظر با حقوق ملی کودک و مصوبه کارگروه بانوان و خانواده ایجاد شهر دوستدار کودک از سری این عملیات ها بوده است.

وی یادآور شد: حضور معاون زنان ریاست جمهوری در استان، علاوه بر این که  بحث گفتگوی ملی خانواده را ایده گرفتیم، ساخت مدرسه شبانه روزی با حمایت معاونت زنان در حال پی گیری است.

 

ورزش بانوان:

یغمایی با اشاره به بحث ورزش بانوان افزود: ایجاد پیست دوچرخه سواری فرودگاه زنان را داشتیم که تا این اواخر که فعال بود خانم ها خیلی استفاده می کردند ورزش و جوانان خیلی همراه است.

وی گفت: برگزای المپیاد ورزشی خاص زنان ، ورزش های همگانی و قهرمانی زنان را در ادامه داریم.

یغمایی افزود: مجمع مشورتی زنان به مناسبت روز زن  افتتاح می شود، که توسط گارگروه بانوان و خانواده مصوب شده است و ظرفیت خیلی خوبی برای استفاده از بانوان توانمند استان ایجاد خواهد کرد.

 

سلامت زنان:

وی ادامه داد: در بحث سلامت بانوان، بحث سرطان های زنان را در اولویت قرار دادیم که در ایام دهه فجر همایش های آموزشی با موضوع سرطان های زنان در همه ی شهرستان ها برگزار شد.

 

اعتیاد زنان:

یغمایی گفت: تعداد  3  کمپ ترک بانوان در شهرستان های بجنورد، شیروان و اسفراین فعالیت دارند.

وی بیان کرد: زمانی که در مورد اعتیاد خانم ها صحبت می شود باید دیدگاه روانشناختی قوی تر باشد ، در بحث ترک اعتیاد بانوان باید نگاهمان مردانه نباشد باید به سمتی برویم که موثرتر باشد.

 

آسیب های اجتماعی:

یغمایی گفت: 5 آسیب از جمله خشونت، اعتیاد، طلاق، حاشیه نشینی، نزاع در استان ما اولویت دارد، که مورد تاکید رهبری است تمام این ها زن و خانواده را تهدید می کند.

وی اضافه کرد: تمام  برنامه های دفتر امور بانوان و خانواده در جهت تقویت خانواده است که منجر به کاهش آسیب های اجتماعی می شود.

 

زنان و روستا:

یغمایی خاطر نشان کرد: زنان دهیار سفیران خوبی هستند 58 نفر از منتخبین شوراهای روستا و شهر خراسان شمالی زن هستند.

وی ادامه داد: دهیاران زن در بحث اشتغال با توجه به وضعیت خاص منطقه حضور زنان در اجتماع را فعال کنند وباید سراغ زنان روستایی برویم که مهاجرت را کم کنیم.

 

جشنواره پنیر:

یغمایی گفت: تمام تولید کنندگان پنیر در سطح استان خانم ها هستند، دانش بر عهده زنان ما است، طبقه بررسی که کردیم مدل پنیری که در خراسان شمالی تولید می شود به لحاظ غنای پروبیوتیکش حرف اول را می زند .

وی بیان کرد: هدف از اجرای این جشنواره معرفی این محصول به جوامع بزرگتر خارج از استان و کمک به ایجاد کارگاه های تولیدی در روستاها شود.

 

انتهای پیام/ رحمانی

 برچسب ها:


نظر شمانام:
ایمیل:  
وب سایت:
نظر*:  
© تمامی حقوق متعلق به پایگاه خبری راه ساجده می باشد. استفاده از اخبار با ذکر منبع بلا مانع است.