کد خبر: ۷۰۶۲۴ | گروه سیاسی
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۰۲/۳۰

میله‌های قفس در انتظار توله خرس سیاه هرمزگان

به دنبال گزارش‌های مردمی، یک توله خرس سیاه نر در حوالی روستای کاریزای شهرستان رودان مشاهده و توسط نیروهای محیط زیست به بندرعباس منتقل شد. این توله خرس حدودا سه ماهه بناست برای مطالعه و تکثیر در اسارت در اختیار کارشناسان قرار گیرد.
 میله‌های قفس در انتظار توله خرس سیاه هرمزگان ,

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست هرمزگان، در پی گزارش مردمی در هفته گذشته مبنی بر حضور یک قلاده توله خرس سیاه آسیایی (زیرگونه بلوچی) بدون مادر در نزدیکی مناطق مسکونی روستای کاریزای خیرآباد در شهرستان رودان- از جمله زیستگاه های مستعد خرس سیاه در استان هرمزگان- به اداره حفاظت محیط زیست این شهرستان، یک گروه از محیط بانان و کارشناسان به مدت 24 ساعت در منطقه حضور یافته تا از وجود یا عدم وجود مادر در آن حوالی مطمئن گردند؛ با توجه به نیافتن خرس مادر، توله 2 تا 3 ماهه و نر مذکور به اداره رودان و سپس به بندرعباس منتقل شد. این توله خرس که بر اساس منطقه ای که در آن یافت شده «کاریزا» نامگذاری شده است هم اکنون در قرنطینه تحت نظر دامپزشک در شرایط مناسبی نگهداری می گردد. معاینات اولیه نشان می‌دهد که «کاریزا» مدت زیادی تنها بوده و به دلیل سن پایین توانایی تامین غذا را نداشته و به شدت ضعیف شده است، اما با رسیدگی های صورت گرفته با هماهنگی متخصصین وضعیت بهتری پیدا کرده است. متاسفانه احتمال بازگشت موجوداتی که در این سن از مادر جدا شده اند بسیار اندک است ولی فرصت مغتنمی برای کارشناسان و متخصصان این حوزه فراهم می شود تا ضمن مطالعه آنها بتوانند بحث تکثیر در اسارت این گونه های با ارزش را اجرا کنند.

 خرس سیاه آسیایی به عنوان یکی از کمیاب ترین و آسیب پذیرترین گونه ها درایران و حتی دنیا به شمار می رود و از نظر وضعیت حفاظتی در جهان در آستانه انقراض قرار دارد و ازسوی سازمان حفاظت محیط زیست به عنوان نماد زیستی استان هرمزگان معرفی شده است. این گونه در کشورهای ژاپن، چین، روسیه، تایوان، هند، نپال، ویتنام، افغانستان، پاکستان و ایران پراکندگی دارد. دراین محدوده وسیع، چهار نژاد از خرس سیاه آسیایی معرفی شده‌اند که خرس سیاه بلوچی با نام انگلیسی (Baluchistan Black Bear) نام علمی  Ursus thibetanus gedrosianus یکی از این زیرگونه هاست که در جنوب شرقی ایران و بلوچستان پاکستان وجود دارد. مناطق پراکنش خرس سیاه بلوچی در شرق استان هرمزگان شامل قلوان، جاهو دق زاغ، گوردی در بشاگرد، رودان، ارتفاعات سردشت و جکدان جاسک، ارتفاعات زاغ پیرزال میناب، در غرب استان تا منطقه حفاظت شده باز و نیز تا کوههای شهرستان حاجی آباد در شمال استان هرمزگان می باشد.

انتهای پیام/برچسب ها:


نظر شمانام:
ایمیل:  
وب سایت:
نظر*:  
© تمامی حقوق متعلق به پایگاه خبری راه ساجده می باشد. استفاده از اخبار با ذکر منبع بلا مانع است.