کد خبر: ۷۴۵۶۳ | گروه سیاسی
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۰۴/۲۷
دکتر صمد عبداللهی عابد، ناصر حمزه پور، دکتر سجاد محمدفام

تغییر معنایی واژگان قرآنی و شیوه برخورد مترجمان فارسی‌ زبان با آن

واژگان با مرور زمان، تحول می­یابند که براساس مطالعات زبان­ شناسی، مهم­ترین گونه­ های این تحول، عبارتند از: تعمیم معنایی، تخصیص معنایی، مجاز، استعاره، تنزُّل معنایی و یا ترفیع معنایی.
تغییر معنایی واژگان قرآنی و شیوه برخورد مترجمان فارسی‌ زبان با آن ,

چکیده:  

واژگان با مرور زمان، تحول می­یابند که براساس مطالعات زبان­ شناسی، مهم­ترین گونه­ های این تحول، عبارتند از: تعمیم معنایی، تخصیص معنایی، مجاز، استعاره، تنزُّل معنایی و یا ترفیع معنایی. زبان عربی نیز از این قاعده مستثنا نبوده و برخی واژه ­های قرآنی دچار تحول معنایی شده‌اند. متأسفانه تعدادی از مترجمان فارسی معاصر قرآن، از این امر غفلت کرده و برخی واژه‌ها را به‌معنای رایج معاصر ترجمه کرده‌اند که این امر می­ تواند آسیب جدی به مفاهیم قرآنی وارد سازد. از آن‌جا که تعالیم اصلی دینی مسلمانان از قرآن، اخذ می ­شود، باید تلاش گردد که در انتقال مفاهیم آن، کوچک‌ترین خطایی رخ ندهد؛ از این‌رو بررسی خطاهای راه ­یافته به برخی ترجمه­ ها، ضرورت می ­یابد. در این پژوهش ابتدا با جستجو در منابع لغوی و تفسیری قدیمی و معجم ­های معاصر، تغییر معنایی راه یافته به دوازده واژه قرآنی(خَصیم، المُثلی، تَبَرَّجنَ، ساهَم، مَقام، الملَّه، الاسباب، تَنَفَّسَ، جابوا، عائل، قَیِّمه، غُصّه) با رویکرد توصیفی_ تحلیلی نشان داده شده و سپس ترجمه این واژگان در 29 ترجمه رایج فارسی مورد بررسی قرار گرفته است. یافته ­های تحقیق بیانگر این است که برخی مترجمان از روی سهل‌انگاری، این واژگان را به‌معنای رایج معاصر ترجمه کرده‌اند و از معنای عصر نزول واژه‌ها غفلت کرده‌اند.

واژه‌های کلیدی: تحول زبان، تغییر معنایی، ترجمه قرآن

نویسندگان:

دکتر صمد عبداللهی عابد: دانشیار گروه علوم قرآن و حدیث دانشیار گروه قرآن وحدیث دانشگاه شهید مدنی آذربایجان

  ناصر حمزه پور: مربی گروه علوم قرآن و حدیث مربی گروه علوم قرآن وحدیث دانشگاه شهید مدنی آذربایجان

دکتر سجاد محمدفام: استادیار گروه علوم قرآن و حدیث استادیار گروه علوم قرآن و حدیث دانشگاه شهید مدنی آذربایجان، تبریز، ایران. 

دو فصلنامه مطالعات ترجمه قرآن و حدیث - سال چهارم، شماره 8، پاییز و زمستان 1396.

برای مشاهده کامل مقاله روی فایل مقابل کلیک کنید.   برچسب ها:


نظر شمانام:
ایمیل:  
وب سایت:
نظر*:  
© تمامی حقوق متعلق به پایگاه خبری راه ساجده می باشد. استفاده از اخبار با ذکر منبع بلا مانع است.