کد خبر: ۷۵۶۸۱ | گروه سیاسی
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۰۵/۲۸

بهترین راه مدیریت نقدینگی هدایت آن به سمت بازار بورس است

سنندج- نماینده شهرستان های سنندج، دیواندره و کامیاران در مجلس با اشاره به اینکه عدم مدیریت نقدینگی منجربه آسیب به کشور می شود،گفت: بهترین راه مدیریت نقدینگی هدایت آن به سمت بازار بورس است.
بهترین راه مدیریت نقدینگی هدایت آن به سمت بازار بورس است,

سید مهدی فرشادان در گفت و گو با خبرنگار مهر به شرایط اقتصادی و بسته جدید ارزی دولت اشاره کرد و گفت: یکی از مسائلی که نیاز به بررسی و مطالعه زیادی دارد اتفاقی است که امسال روی داد و اینکه قبل از ۱۵ مرداد و آغاز تحریم ها بازار به استقبال آن رفته و قیمت کالا و ارز چندین برابر افزایش پیدا کرد.

وی وجود نقدینگی سرگردان در جامعه را ماشین تخریب خواند و عنوان کرد: این نقدینگی در هر بخشی وارد شده خرابی و ویرانی به دنبال داشته است، زمانی  وارد موسسات مالی و اعتباری، بازارمسکن و امسال هم دلار و سکه شد که نابسامانی و مشکلات عدیده اقتصادی را به همراه داشت.

نماینده شهرستان های سنندج، دیواندره و کامیاران در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه دولت نتوانسته تاکنون کنترلی بر نقدینگی داشته باشد، گفت: در مقطعی برای کنترل نقدینگی  بهره بانکی افزایش یافت  و این تصمیات اشتباه و خلق الساعه آسیب زیادی را به کشور وارد کرد.

فرشادان با بیان اینکه بازار و اقتصاد با زور کنترل نمی شود، بیان کرد: کنترل بازار نیاز به برنامه ریزی دارد و زمانی به رونق اقتصادی و ایجاد اشتغال و رونق تولید دست پیدا خواهیم کرد که نقدینگی به سمت و سوی بورس هدایت شود.

وی ادامه داد: هزار و ۶۰۰،۷۰۰ میلیارد تومان نقدینگی در کشور داریم اگر نتوانیم مدیریت کنیم آسیب خواهیم دید و بهترین راه مدیریت آن هم هدایت به سمت بازار بورس است.

فرشادان با اشاره به اینکه یکی از سیاست های دولت باید مسئله مذکور باشد، گفت: اقتصاد باید پویا باشد در این صورت متناسب با هر شرایط جدیدی بازار واکنش مناسب نشان می دهد و قابلیت کنترل آن هم وجود دارد.

وی عنوان کرد: متناسب با وضعیت جدید باید تدبیر داشته باشیم و بسته جدید ارزی دولت باید آنقدر ظرفیت داشته باشد که قابلیت تغییر وتبدیل  داشته و بتواند اقتصاد را مدیریت کند.

وی بیان کرد: با توجه به اینکه چنین شرایطی را تاکنون تجربه نکردیم باید براساس نظریه اقتصاد دانان تمام جوانب آن سنجیده شود.

نماینده شهرستان های سنندج، دیواندره و کامیاران در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه دستگاه های نظارتی باید برخورد قانونی و قاطع با متخلفان داشته باشند، یادآورشد:اگر دستگاه های نظارتی وظیفه خود را به درستی انجام دهند فساد هم روی نمی دهد.

فرشادان عنوان کرد: شرایط ما جدید و ویژه است شاید این تجربه در هیچ جای دنیا روی نداده باشد ولی این هم  به منزله این نیست که  بسته جدید ارزی دولت خالی از اشکال باشد.

وی ادامه داد: باید این بسته انقدر هوشمند باشد که اجرای آن منجر به آسیب به تولیدکنندگان ما نشود و باید هدف و سیاست گذاری ما حمایت از تولید کننده باشد.

وی عنوان کرد: اگر اقتصاد  پویا و حمایت گر باشد ازگردنه و مشکلات عبور خواهیم کرد ولی اگر اقتصاد سکون و رکود درآن باشد اتفاقی نمی افتد و روز به روز هم اوضاع بدتر خواهدشد.

وی بیان کرد: بسته اقتصادی دولت اگر صحیح اجرا شود و بدون اغماض با افرادی که به هر طریقی از جمله احتکار خیانت می کنند برخورد قاطع صورت گیرد، نتیجه بخش و موثر خواهد بود.

وی عنوان کرد: معتقدم برهه های زیادی را در طول ۴۰ سال اخیر پشت سرگذاشتیم و در طول این سال ها همیشه کشورمان با مشکلاتی مواجه بوده به گونه ای که در  زمان جنگ کل بودجه ایران ۶ میلیادر دلار و ۵۰ درصد هم کسری داشتیم ولی با این وجود در مقابل دشمن ایستادیم.برچسب ها:


نظر شمانام:
ایمیل:  
وب سایت:
نظر*:  
© تمامی حقوق متعلق به پایگاه خبری راه ساجده می باشد. استفاده از اخبار با ذکر منبع بلا مانع است.